27 października 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Skarżynie wraz
z opiekunami uczestniczyli w wycieczce szkolnej szlakiem zabytków polskiego romantyzmu i pozytywizmu Szkoła skorzystała z dofinasowania w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” na wyjazd do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury.
Pierwszym punktem szkolnego wyjazdu był Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Uczniowie zwiedzili okazałą siedzibę książąt mazowieckich, wystawę
muzealną ze skarbami zamku ciechanowskiego, poznali również krążące od pokoleń legendy o władcach tej ziemi. Prawdziwą atrakcją okazała się możliwość przymierzenia przez uczniów elementów zbroi rycerskiej oraz zakucia w dybach. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Romantyzmu w oddalonej kilka kilometrów od Ciechanowa Opinogórze. Tutaj uczniowie poznali historię rodu Krasińskich – właścicieli przepięknych okolic Opinogóry. Odwiedzili posiadłość, gdzie żył i tworzył wieszcz polskiego romantyzmu – Zygmunt Krasiński. Uczestniczyli także w lekcji muzealnej. „Zycie codzienne w XIX wieku. Dawne zwyczaje, praca i rozrywka”, dzięki której uczniowie
zapoznali się z realiami życia epoki Mickiewicza, Słowackiego. Ostatnim punktem wycieczki była położona zaledwie 12 km od Ciechanowa Gołotczyzna. Zasłynęła ona na mapie Polski jako miejsce, w którym panowały ruchy pozytywistyczne za sprawą takich postaci, jak Aleksandra Bąkowska i Aleksander Świętochowski. W Gołotczyźnie znajduje się Muzeum Pozytywizmu, które jest w części im poświęcone i skrywające w sobie prawdziwe perełki. Nie jest to zwykły budynek z salami wystawowymi. Na sporej wielkości terenie mieszczą się trzy budynki (willa „Krzewia” Świętochowskiego, dworek Bąkowskiej oraz dwór drobnoszlachecki) wraz z pomieszczeniami gospodarskimi. A wszystko to w otoczeniu malowniczego parku i starych drzew.
Pełni wrażeń, wyposażeni w dodatkową wiedzę oraz pamiątki uczniowie i nauczyciele
późnym popołudniem wrócili do Starego Skarżyna.
Poznajemy malownicze zakątki Mazowsza.
- 9
Zielony #KreatorSportu
Podczas drugiej edycji konferencji i warsztatów dla nauczycieli wychowania fizycznego, która odbyła się w piątek 21 października w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie, uczestnicy mogli przekonać się, jak ważny dla rozwoju dzieci i młodzieży jest kontakt z naturą i aktywność fizyczna na świeżym powietrzu.
7Związek sportu i przyrody to relacja, która wzbudza w wielu dorosłych osobach naturalne skojarzenia z okresem dzieciństwa – grami i zabawami na podwórku, w lesie, nad wodą. Niestety aktualnie taka potrzeba „wyjścia na dwór” jest niejednokrotnie wypierana przez inne sposoby na spędzanie wolnego czasu – scrollowanie smartfona zajmuje na tej liście niechlubne pierwsze miejsce. Jak sprawić, aby dzieci i młodzież przestały zamykać się w „wirtualnej bańce” i otworzyły się na rzeczywistość? Odpowiedź na to pytanie była wielogłosowa. https://www.youtube.com/watch?v=qU1kflQRW40
Byliśmy w Centrum Olimpijskim – sercu polskiego ruchu olimpijskiego, więc w pierwszej kolejności głos zabrały olimpijki. – Dotarłyście na szczyt mistrzostwa sportowego – zwrócił się do nich podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia członek zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego Tomasz Kwiecień. – Ale to nauczyciele wychowania fizycznego – są jednymi z pierwszych osób, które są w stanie dostrzec sportowy potencjał w młodym człowieku, na samym początku jego drogi – dodał.
Justyna Kowalczyk-Tekieli miała szczęście trafić na świadomych wuefistów, którzy rzadko realizowali program w sali gimnastycznej: – Biegaliśmy po lasach, lepiliśmy bałwany, nie chorowaliśmy – powiedziała wychowana w Kasinie Wielkiej (powiat limanowski) 5-krotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich. – Jednak bycie blisko natury jest łatwe, gdy pracuje się z dziećmi ze wsi. Robienie tego wszystkiego w mieście nie jest proste, ale wierzę, że znajdziemy sposób – skierowała swoje słowa do zgromadzonych na sali pedagogów, którzy w znakomitej większości uczą w warszawskich szkołach.
Wszędzie jednak, niezależnie czy jesteśmy w mieście czy na wsi, mogą sprawdzić się proste rozwiązania jak np. ograniczanie czasu ekranowego. – Podczas zgrupowania, dzieci przez 10 dni praktycznie w ogóle nie korzystały z telefonów – zaproponowała Małgorzata Białecka, żeglarka, olimpijka z Rio de Janeiro (2016), aktualnie zawodniczka MTB, triathlonistka: – O ile radzimy sobie z przekonaniem dzieci do wyjścia na zewnątrz, tak problem stanowią rodzice. Nie chcą, aby dzieci się brudziły, zamoczyły buty (bo jest rosa). Jak ich przekonać, że sport w naturze jest dobry? – zadała pytanie jedna z nauczycielek.
Oktawia Nowacka: – Wierzę, że rozwiązaniem jest szukanie autorytetów. Może zorganizujmy spotkanie rodziców ze sportowcami, którzy udowodnią na swoim przykładzie, że dzięki aktywności fizycznej, dziecko będzie się lepiej uczyć – zaproponowała brązowa medalistka olimpijska w pięcioboju nowoczesnym.
Związek sportu olimpijskiego, aktywności fizycznej i przyrody ma także drugie dno, na które zwrócił uwagę redaktor „Magazynu Olimpijskiego” Henryk Urbaś: – Igrzyska olimpijskie naświetlają stosunek ludzi do przyrody w obecnych czasach: śmieci pływające w zatoce w Rio de Janeiro czy w górach (na szlakach turystycznych), traktowanie zwierząt (zawody jeździeckie).
Justyna Kowalczyk-Tekieli: – Rzadko zdarza mi się wycieczka, podczas której nie znajdę śmieci. Często zbiegam z plecakiem puszek, które ktoś po sobie zostawił. Góry obecnie przeżywają renesans, idą tam wszyscy, czasami niekoniecznie po to, by obcować z przyrodą. Przed nami w tym temacie [kształtowanie postaw, świadomości – przyp. red.] jeszcze daleka droga. Pamiętajmy, że gdy przekraczamy linię parku – jesteśmy tam gośćmi, to jest czyjś dom.
Świadomość zagrożeń ekologicznych, zrównoważony rozwój to tematy aktualne także w ruchu olimpijskim. Dobre praktyki z zakresu edukacji olimpijskiej możliwe do zrealizowania w szkole przedstawiła Katarzyna Deberny, dyrektor Działu Kultury i Edukacji Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego: – Zachęcamy wszystkie szkoły do dołączenia do kolejnej edycji #BieguFairPlayPKOl. To połączenie imprezy sportowej z promocją wartości olimpijskich. Szacunek do zawodników, trenerów, do nauczycieli, ale i szacunek do przyrody. Postawa fair play jest wielowymiarowa.
A co po szkole? Można zorganizować liczne wycieczki w teren: piesze, rowerowe, kajakowe. O tym jak zrobić to bezpiecznie i atrakcyjnie przekonywał przedstawiciel naszego partnera doradca merytoryczny WF Piotr Wróblewski (Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń).
Kim jest więc tytułowy Zielony #KreatorSportu? To na pewno nauczyciel z pasją, który sam musi być świadectwem dla tego, co robi w myśl zasady „przykład idzie z góry”. Jest to łatwiejsze, gdy lubimy, to co robimy. Kreator sportu pobudza procesy twórcze także u własnych uczniów, zachęca do samodzielności, przebywanie w naturze (z daleka od gotowych rozwiązań) tego wymaga. Oktawia Nowacka przekonuje dodatkowo: – W zieleni mi najlepiej. Chcę Was zachęcić do zwiększenia ilości zieleni w Waszym życiu.
Laboratoria przyszłości.
- 7
Laboratoria przyszłości.
Wspólne czytanie.
- 3
W piątek 21.10 w naszej szkole we współpracy z Panią Dyrektor Gminnego Centrum Biblioteki, Kultury i Sportu Karoliną Ilczuk odbyło się wspólne czytanie książki pod tytułem „Tajemnice Biblioteki” w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Wycieczka do Łomży.
- 20
20 października uczniowie klas I-IV wybrali się na wycieczkę do Łomży. Swoją
przygodę rozpoczęli od wizyty na Farmie Dyń, gdzie czekało wiele atrakcji oraz
poczęstunek; gorąca herbata, babeczka dyniowa oraz fontanna czekoladowa.
Następnie udali się do Muzeum Północno-Mazowieckiego na lekcję historyczną.
Zdobyta wiedza pozwoliła wykonać własnoręcznie pamiątkę z gliny. Nie zabrakło
również ulubionej atrakcji uczniów tj. Wychowanie fizyczne w parku trampolin
JUMP6. Ostatnim punktem wycieczki był niezastąpiony McDonald. Wszyscy
uczniowie wrócili bezpiecznie do domu z dużym bagażem wspomnień.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie